Pozycjonowanie strony Joomla! – informacje ogólne
Joomla! to obok WordPressa najczęściej wybierany przez SEO-wców i przedsiębiorców CMS, czyli system zarządzania treścią. W tym artykule dowiesz się, jak odpowiednio wypozycjonować stronę opartą właśnie na Joomli!. Zapraszam do lektury!
Pozycjonowanie strony w Joomla! – podstawy i praktyczne informacje
Przedstawiam Ci kilka prostych czynności, które zdecydowanie ułatwią Ci pozycjonowanie stron Joomla!:
Zamień serwer IIS na Apache (jeśli rzecz jasna z takowego nie korzystasz)
Dlaczego jest to takie ważne? Możesz napotkać trudności z instalacją i konfiguracją Joomla! na serwerze IIS. Ponadto nadpisywanie adresu URL nie współpracuje dobrze z żadnym modułem nadpisywania, z jakiego może korzystać IIS. Z tego względu lepiej jest od razu połączyć stronę w Joomla! na serwerze Apache z wgranym modułem mod_rewrite i w ten sposób zaoszczędzić sobie sporo czasu i nerwów.
Zmień nazwę htaccess.txt na .htaccess
Joomla! a pozycjonowanie rządzi się swoimi prawami. Zmiana nazwy z htaccess.txt na .htaccess łączy się z poprzednim punktem, a konkretniej – z nadpisywaniem URL. Aby je włączyć, a tym samym polepszyć adresy, konieczna będzie ów zmiana. A czym jest nadpisywanie URL? Dzięki niej można usunąć frazę /index.php/ z adresu URL. Obok niej musisz jeszcze…
… włączyć translację URL
Opcja translacji URL usuwa natomiast cały dynamicznie generowany żargon z adresu URL i zastępuje go aliasem pozycji menu używanej na stronie. Aby ją uruchomić, w menu Konfiguracja globalna (Global Configuration) panelu administracyjnego Joomla! ustaw opcję Translacja URL (Search Engine Friendly URLs).
Usuń wiersz /images/ z pliku Robots.txt
Nie tylko optymalizacja treści na stronie i w jej układzie ma znaczenie – obrazy również odpowiadają za przypływ ruchu z Google, dlatego nie zapomnij także o optymalizacji graficznej części witryny! W przypadku Joomli!, aby uniknąć pomijania katalogu z obrazami przez Google, usuń wiersz /images/ z pliku Robots.txt.
Korzystaj z komponentów
To bardzo ułatwia pracę na Joomli!. Polecam przede wszystkim JCE Editor – jest darmowy, a dzięki niemu można opisać obraz przez dodanie alternatywnego tekstu ALT lub wymiarów od razu z poziomu narzędzia do wysyłania obrazów, co skraca czas jego ładowania na stronie. Innym komponentem jest SEO Boss – można w nim edytować wszystkie metadane (opisy, tytuły) na jednym ekranie.
Przyspiesz czas ładowania strony
Trzeba przyznać, że przy podstawowej konfiguracji Joomla! szybkość ładowania stron jest raczej niska. Jak już napisałem wyżej, możesz przyspieszyć czas ładowania strony dzięki odpowiedniej optymalizacji obrazów, ale również dzięki wykorzystaniu pamięci podręcznej przeglądarki (cache) i skompresowaniu kodu z pomocą modułu Gzip.
Wybierz wersję strony z „www” lub bez „www” i opcję przekierowania
W przeciwieństwie do WordPressa, Joomla! nie przekierowuje automatycznie serwisu na „www” lub bez „www”. Można coś jednak na to zaradzić. Wystarczy dodać następujący kod do pliku .htaccess, o którym już wspomniałem wcześniej:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]
Gotowe!
Dobrze wiesz, jak efektywne może być pozycjonowanie. Joomla! nie powinna stanąć temu na przeszkodzie. Wypróbuj moje wskazówki w praktyce i ciesz się zoptymalizowaną witryną!